Prominent & Leading Retailer from New Delhi, we offer finolex 3 core flat submersible cable, submersible copper cable, finolex submersible cables, 3 core flat submersible cables, submersible flat cable and submersible pump cable.
₹ 165 / Meter Get Latest Price
| Core | 3 Core |
| Size | 1.5 sqmm |
| Cable Length | 30 m |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Conductor Material | Copper |
| Insulation Material | PVC |
₹ 140 / Meter Get Latest Price
| Size (Cross-sectional Area) | 2.5 sq mm |
| Number of Cores | 3 Core |
| Brand | Finolex |
| Conductor Material | Copper |
| Cable Type | Submersible Cable |
| Insulation Type | FR (Flame Retardant) |
₹ 205 / Meter Get Latest Price
| Core | 3 Core |
| Size | 6 sqmm |
| Cable Type | Flat |
| Cable Length | 30 m |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Conductor Material | Copper |
| Insulation Material | PVC |
₹ 105 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 4.0 sq.mm |
| Conductor Material | Copper |
| Insulation Material | PVC |
| Brand | Polycab |
| Standards | IS 694 |
| Sheath Colour | Black |
| Core Colours | Red; Yellow; Blue |
₹ 145 / Meter Get Latest Price
| Core | 3 Core |
| Size | 1.5 sqmm |
| Cable Length | 30 m |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Conductor Material | Copper |
| Insulation Material | PVC |
₹ 170 / Meter Get Latest Price
| Core | 3 Core |
| Size | 1.5 sqmm |
| Cable Type | Flat |
| Cable Length | 50 m |
| Voltage Grade | 600/1100 V |
| Conductor Material | Copper |
| Insulation Material | PVC |
₹ 145 / Kg Get Latest Price
| Conductor Material | Copper |
| Wire Size | 0.5 mm |
| Insulation Type | PVC |
| Voltage Rating | 220 V |
| Temperature Class | Class B 130C |
| Conductor Shape | Flat |
| Conductor Grade | Super Enamelled |
Sahil Kukreja (Manager)
Parvesh Electricals
A-251, Main Chock, Masjid Park, Azadpur Mandi K Pass, Adarsh Nagar
New Delhi - 110033, Delhi, India