Providing you the best range of 1.5 sq mm polycab frls insulated single core cable, 0.5 sq mm polycab frls insulated single core cable, 1 sq mm polycab frls insulated single core cable and 0.75 sq mm polycab frls insulated single core cable with effective & timely delivery.
₹ 50 / Meter Get Latest Price
| Size (Cross-sectional Area) | 1.5 sq mm |
| Conductor Material | Copper |
| Insulation Type | FRLS (FR Low Smoke) |
| Sheathing | Sheathed |
| Number of Cores | 1 Core |
| Colour | Black |
| Standard Coil Length | 90 m |
| Brand | Polycab |
₹ 20 / Meter Get Latest Price
| Size (Cross-sectional Area) | 0.5 sqmm |
| Conductor Material | Copper |
| Insulation Type | FRLS (FR Low Smoke) |
| Sheathing | Sheathed |
| Number of Cores | 1 Core |
| Colour | Black |
| Standard Coil Length | 90 m |
| Brand | Polycab |
₹ 34 / Meter Get Latest Price
| Wire Size | 1 sqmm |
| Insulation Type | FRLS |
| Packing Length | 45 m |
| Conductor Material | Copper |
| Conductor Type | Multistrand |
| Voltage Rating | 1100 V |
| Color | Black |
| Brand | Polycab |
₹ 28 / Meter Get Latest Price
| Size (Cross-sectional Area) | 0.75 sqmm |
| Insulation Type | FRLS (FR Low Smoke) |
| Conductor Material | Aluminium |
| Number of Cores | 1 Core |
| Colour | Black |
| Standard Coil Length | 90 m |
| Brand | Polycab |
Sahil Kukreja (Manager)
Parvesh Electricals
A-251, Main Chock, Masjid Park, Azadpur Mandi K Pass, Adarsh Nagar
New Delhi - 110033, Delhi, India