We are a leading Retailer of 70 sq mm 3.5 core copper armoured cables, 1.5 sq.mm 30 core copper armoured cable, polycab 4 core 35 sq.mm copper armoured cable, 70 sq.mm 4 core copper armoured cable, polycab 4 core 70 sq.mm copper armoured cable and 4 core 95 sq.mm copper armoured cable from New Delhi, India.
₹ 2190 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 3.5 Core |
| Size (Cross-Sectional Area) | 70 sq.mm |
| Armour Type | Wire Armoured |
| Conductor Material | Copper |
| Voltage Grade | 1.1 kV |
| Insulation Material | XLPE |
| Sheath Type | PVC |
₹ 460 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 30 Core |
| Size (Cross-Sectional Area) | 1.5 sq.mm |
| Armour Type | Wire Armoured |
| Insulation Material | XLPE |
| Conductor Material | Copper |
| Voltage Grade | 1.1 kV |
₹ 980 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 35 sqmm |
| Cable Length | 90 m |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Conductor Material | Copper |
| Insulation Material | PVC |
| Armour Type | GI Steel Wire |
| Number Of Cores | 4 Core |
| Outer Sheath | PVC |
| Standard | IS 1554 |
₹ 2400 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 4 Core |
| Size (Cross-Sectional Area) | 70 sq.mm |
| Armour Type | Wire Armoured |
| Insulation Material | XLPE |
| Conductor Material | Copper |
| Voltage Grade | 1.1 kV |
₹ 2445 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 70 sqmm |
| Cable Length | 90 m |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Conductor Material | Copper |
| Insulation Material | PVC |
| Armour Type | GI Steel Wire |
| Number Of Cores | 4 Core |
| Outer Sheath | PVC |
| Standard | IS 1554 |
₹ 4427 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 4 Core |
| Size (Cross-Sectional Area) | 95 sq.mm |
| Armour Type | Wire Armoured |
| Insulation Material | XLPE |
| Conductor Material | Copper |
| Voltage Grade | 1.1 kV |
₹ 6660 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 4 Core |
| Size (Cross-Sectional Area) | 185 Sq Mm |
| Armour Type | Wire Armoured |
| Insulation Material | XLPE |
| Conductor Material | Copper |
| Voltage Grade | 1.1 kV |
₹ 1730 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 4 Core |
| Size (Cross-Sectional Area) | 50 sq.mm |
| Armour Type | Wire Armoured |
| Insulation Material | PVC |
| Conductor Material | Copper |
| Voltage Grade | 1.1 kV |
| Sheath Type | PVC |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 4300 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 4 Core |
| Size (Cross-Sectional Area) | 120 Sq.mm |
| Armour Type | Wire Armoured |
| Insulation Material | PVC |
| Conductor Material | Copper |
| Voltage Grade | 1.1 kV |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 4793 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 150 Sq mm |
| Cable Length | 100 m |
| Insulation Material | PVC |
| Armour Type | Aluminium Strip |
| Voltage Grade | 22 kV |
| Conductor Material | Copper |
| Cable Shape | Round |
| Core Colour | Red Yellow Blue |
₹ 546 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 305 Crore |
| Size (Cross-Sectional Area) | 102 Sq. mm |
| Armour Type | Wire Armoured |
| Insulation Material | PVC |
| Conductor Material | Copper |
| Voltage Grade | 1.1 kV |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 540 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 4 Core |
| Size (Cross-Sectional Area) | 25 sq.mm |
| Armour Type | Strip Armoured |
| Conductor Material | Copper |
| Voltage Grade | 1.1 kV |
| Insulation Material | XLPE |
| Sheath Type | PVC |
Minimum order quantity: 100 Meter
Sahil Kukreja (Manager)
Parvesh Electricals
A-251, Main Chock, Masjid Park, Azadpur Mandi K Pass, Adarsh Nagar
New Delhi - 110033, Delhi, India