Prominent & Leading Retailer from New Delhi, we offer polycab 25 sq mm 4 core aluminum armoured cable, polycab 240 sq mm 3.5 core aluminum armoured cable, polycab 150 sq mm 3.5 core aluminum armoured cable, polycab 50 sq mm 3.5 core aluminum armoured cable, polycab 3.5 core aluminium armoured cable and polycab 95 sq mm 3.5 core aluminum armoured cable.
₹ 165 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 4 sqmm |
| Cable Length | 100 m |
| Voltage Grade | 3.3 kV |
| Armour Type | GI Steel Wire |
| Number Of Cores | 4 Core |
| Outer Sheath | PVC |
| Cable Application | Power |
| Conductor Material | Copper |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 760 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 240 sq mm |
| Cable Length | 100 m |
| Voltage Grade | 3.3 kV |
| Conductor Material | Aluminium |
| Insulation Material | PVC |
| Armour Type | GI Steel Wire |
| Number Of Cores | 3.5 Core |
| Outer Sheath | PVC |
₹ 530 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 150 sqmm |
| Cable Length | 100 m |
| Voltage Grade | 3.3 kV |
| Conductor Material | Aluminium |
| Insulation Material | PVC |
| Armour Type | GI Steel Wire |
| Number Of Cores | 3.5 Core |
₹ 208 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 50 sqmm |
| Cable Length | 100 m |
| Voltage Grade | 3.3 kV |
| Conductor Material | Aluminium |
| Insulation Material | PVC |
| Armour Type | GI Steel Wire |
| Number Of Cores | 3.5 Core |
₹ 145 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 4 sqmm |
| Cable Length | 100 m |
| Voltage Grade | 3.3 kV |
| Conductor Material | Aluminium |
| Insulation Material | PVC |
| Armour Type | GI Steel Wire |
| Number Of Cores | 3.5 Core |
| Outer Sheath | PVC |
₹ 360 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 95 sqmm |
| Cable Length | 100 m |
| Voltage Grade | 3.3 kV |
| Conductor Material | Aluminium |
| Insulation Material | PVC |
| Armour Type | GI Steel Wire |
| Number Of Cores | 3.5 Core |
| Outer Sheath | PVC |
₹ 250 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 50 sqmm |
| Cable Length | 100 m |
| Voltage Grade | 3.3 kV |
| Conductor Material | Aluminium |
| Insulation Material | PVC |
| Armour Type | GI Steel Wire |
| Number Of Cores | 4 Core |
₹ 1100 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 300 sq mm |
| Cable Length | 100 m |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Conductor Material | Aluminium |
| Insulation Material | PVC |
| Armour Type | GI Steel Wire |
| Number Of Cores | 3.5 Core |
| Outer Sheath | PVC |
| Cable Application | Power |
₹ 30 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 2.5 sqmm |
| Cable Length | 100 m |
| Voltage Grade | 22 kV |
| Conductor Material | Aluminium |
| Insulation Material | PVC |
| Armour Type | GI Steel Wire |
| Number Of Cores | 2 Core |
| Cable Application | Control |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 300 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 70 sqmm |
| Cable Length | 90 m |
| Voltage Grade | 3.3 kV |
| Insulation Material | PVC |
| Armour Type | GI Steel Wire |
| Number Of Cores | 4 Core |
| Conductor Material | Copper |
₹ 252 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 4 Core |
| Conductor Size | 25 sq. mm |
| Brand | Polycab |
| Armouring Type | Steel Round Wire |
| Insulation Material | PVC |
| Conductor Material | Aluminium |
| Standard | IS 7098 |
| Voltage Rating | 1.1 kV |
₹ 185 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 1.5 sqmm |
| Cable Length | 90 m |
| Voltage Grade | 3.3 kV |
| Conductor Material | Aluminium |
| Insulation Material | Polycab |
| Armour Type | GI Steel Wire |
| Number Of Cores | 2 Core |
| Outer Sheath | PVC |
₹ 405 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 95 sqmm |
| Cable Length | 90 m |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Insulation Material | PVC |
| Armour Type | GI Steel Wire |
| Number Of Cores | 4 Core |
| Conductor Material | Copper |
₹ 210 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 35 sqmm |
| Cable Length | 90 m |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Insulation Material | PVC |
| Armour Type | GI Steel Wire |
| Number Of Cores | 3.5 Core |
| Conductor Material | Copper |
₹ 755 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 185 sq mm |
| Cable Length | 90 m |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Insulation Material | PVC |
| Armour Type | GI Steel Strip |
| Conductor Material | Copper |
| Number Of Cores | 3 Core |
₹ 550 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 120 sq mm |
| Cable Length | 100 m |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Insulation Material | PVC |
| Armour Type | GI Steel Wire |
| Conductor Material | Copper |
| Number Of Cores | 2 Core |
₹ 500 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 50 sqmm |
| Cable Length | 90 m |
| Voltage Grade | 3.3 kV |
| Insulation Material | PVC |
| Armour Type | GI Steel Wire |
| Conductor Material | Copper |
| Number Of Cores | 3 Core |
₹ 110 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 16 sqmm |
| Cable Length | 90 m |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Insulation Material | PVC |
| Armour Type | GI Steel Strip |
| Conductor Material | Copper |
| Number Of Cores | 3 Core |
₹ 335 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 2.5 sqmm |
| Cable Length | 90 m |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Insulation Material | XLPE |
| Armour Type | GI Steel Wire |
| Conductor Material | Copper |
| Number Of Cores | 2 Core |
Sahil Kukreja (Manager)
Parvesh Electricals
A-251, Main Chock, Masjid Park, Azadpur Mandi K Pass, Adarsh Nagar
New Delhi - 110033, Delhi, India