We are a leading Retailer of 11 kv 3 core 240mm ht xlpe cable, lt xlpe aluminium cable, lt control xlpe cable, 4 core lt control cables, lt control cables and polycab lt control cables from New Delhi, India.
₹ 1221 / Meter Get Latest Price
| Voltage Grade | 11 kV |
| Conductor Size | 4 sqmm |
| Conductor Material | Aluminium |
| Core Count | 3 Core |
| Armouring Type | Strip Armoured |
| Screen Type | Aluminium Wire |
| Sheath Material | PVC |
| Cable Standard | IS 7098 Part 1 |
₹ 352 / Meter Get Latest Price
| Voltage Grade | 1.1 kV |
| Conductor Size | 4 sqmm |
| Conductor Material | Aluminium |
| Core Count | 4 Core |
| Armouring Type | Strip Armoured |
| Screen Type | Aluminium Wire |
| Sheath Material | PVC |
| Cable Standard | IS 7098 Part 1 |
₹ 402 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 1.5 sqmm |
| Core Count | 3 Core |
| Cable Length | 100 m |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Conductor Material | Aluminium |
| Insulation Material | XLPE |
| Armour Type | Wire Armoured |
₹ 350 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 4 sqmm |
| Core Count | 4 Core |
| Cable Length | 100 m |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Conductor Material | Aluminium |
| Insulation Material | PVC |
| Armour Type | Wire Armoured |
₹ 155 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 2.5 sqmm |
| Core Count | 4 Core |
| Cable Length | 100 m |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Conductor Material | Aluminium |
| Insulation Material | PVC |
| Armour Type | Strip Armoured |
₹ 525 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 1.5 sqmm |
| Core Count | 4 Core |
| Cable Length | 100 m |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Insulation Material | PVC |
| Armour Type | Strip Armoured |
| Outer Sheath | PVC |
| Conductor Material | Copper |
Sahil Kukreja (Manager)
Parvesh Electricals
A-251, Main Chock, Masjid Park, Azadpur Mandi K Pass, Adarsh Nagar
New Delhi - 110033, Delhi, India