Our range of products include 2.5 sq.mm 4 core copper armoured cable, 4 core 400 sq.mm copper armoured cable, 4 core 70 sq.mm xlpe copper armoured cable, 3.5 core 95 sq.mm copper armoured cable, kei 4 core 35 sq.mm copper armoured cable and 4 core 10 sq mm copper armoured cable.
₹ 114 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 4 Core |
| Size (Cross-Sectional Area) | 2.5 sq.mm |
| Armour Type | Wire Armoured |
| Insulation Material | XLPE |
| Conductor Material | Copper |
| Voltage Grade | 1.1 kV |
| 2.5 Sq.Mm 4 Core Copper Armoured Cable |
₹ 2500 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 4 Core |
| Size (Cross-Sectional Area) | 400 sq.mm |
| Armour Type | Wire Armoured |
| Insulation Material | XLPE |
| Conductor Material | Copper |
| Voltage Grade | 1.1 kV |
₹ 2400 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 4 Core |
| Size (Cross-Sectional Area) | 70 sq.mm |
| Armour Type | Wire Armoured |
| Insulation Material | XLPE |
| Conductor Material | Copper |
| Voltage Grade | 1.1 kV |
| 4 Core 70 Sq.Mm XLPE Copper Armoured Cable |
₹ 1400 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 3.5 Core |
| Size (Cross-Sectional Area) | 95 sq.mm |
| Armour Type | Strip Armoured |
| Insulation Material | XLPE |
| Conductor Material | Copper |
| Voltage Grade | 1.1 kV |
| 3.5 Core 95 Sq.Mm Copper Armoured Cable |
₹ 1250 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 35 sqmm |
| Cable Length | 90 m |
| Voltage Grade | 3.3 kV |
| Conductor Material | Copper |
| Insulation Material | XLPE |
| Armour Type | GI Steel Wire |
| Number Of Cores | 4 Core |
| Outer Sheath | FR PVC |
| Cable Application | Power, Control |
| KEI 4 Core 35 Sq.Mm Copper Armoured Cable |
₹ 372 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 4 Core |
| Size (Cross-Sectional Area) | 10 sq.mm |
| Armour Type | Wire Armoured |
| Insulation Material | XLPE |
| Conductor Material | Copper |
| Voltage Grade | 1.1 kV |
| 4 Core 10 Sq Mm Copper Armoured Cable |
₹ 180 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 6 sqmm |
| Cable Length | 100 m |
| Voltage Grade | 660 V |
| Conductor Material | Copper |
| Insulation Material | XLPE |
| Armour Type | GI Steel Wire |
| Cable Shape | Round |
| Outer Sheath | FR PVC |
| 6 Sq Mm 3 Core Copper Armoured Cable |
₹ 290 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 10 sqmm |
| Cable Length | 100 m |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Conductor Material | Copper |
| Insulation Material | PVC |
| Armour Type | GI Steel Wire |
| Cable Shape | Flat |
| Outer Sheath | FR PVC |
| 3 Core 10 Sq.Mm Copper Armoured Cable |
Sahil Kukreja (Manager)
Parvesh Electricals
A-251, Main Chock, Masjid Park, Azadpur Mandi K Pass, Adarsh Nagar
New Delhi - 110033, Delhi, India