Our range of products include 2 core aluminium armoured cable, kei 3.5 core aluminium armoured cable, lt xlpe armoured cable, kei 2 core aluminium armoured cable, kei power cables and 3core x 120 sq mm 11kv ht cable.
₹ 67 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 2 Core |
| Conductor Size | 25 sq. mm |
| Brand | Polycab |
| Armouring Type | Steel Round Wire |
| Insulation Material | XLPE |
| Conductor Material | Aluminium |
| Standard | IS 1554 |
₹ 270 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 1.5 sqmm |
| Cable Length | 90 m |
| Voltage Grade | 3.3 kV |
| Conductor Material | Aluminium |
| Insulation Material | XLPE |
| Armour Type | GI Steel Wire |
| Outer Sheath | FR PVC |
| Number Of Cores | 2 Core |
₹ 532 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 4 sqmm |
| Core Count | 2 Core |
| Armouring Type | Strip Armoured |
| Screen Type | Copper Tape |
| Voltage Grade | 1.1 kV |
| Conductor Material | Copper |
| Sheath Material | PVC |
₹ 105 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 2.5 sqmm |
| Cable Length | 90 m |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Conductor Material | Copper |
| Insulation Material | XLPE |
| Armour Type | GI Steel Strip |
| Number Of Cores | 3 Core |
₹ 175 / Meter Get Latest Price
| Voltage Grade | 1.1 kV |
| Conductor Size | 1.5 sqmm |
| Core Count | 2 Core |
| Conductor Material | Aluminium |
| Insulation Material | PVC |
| Armouring Type | Unarmoured |
| Series | HT |
| Sheath Material | PVC |
₹ 750 / Meter Get Latest Price
| Voltage Grade | 3.3 kV |
| Conductor Size | 35 sqmm |
| Conductor Material | Aluminium |
| Core Count | 3 Core |
| Insulation Material | EPR |
| Screen Type | Copper Wire |
| Armouring Type | Wire Armoured |
₹ 480 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 2.5 sqmm |
| Cable Length | 100 m |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Conductor Material | Copper |
| Insulation Material | PVC |
| Armour Type | GI Steel Wire |
| Number Of Cores | 3.5 Core |
₹ 520 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 4 sqmm |
| Cable Length | 90 m |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Conductor Material | Copper |
| Insulation Material | PVC |
| Armour Type | GI Steel Strip |
| Number Of Cores | 4 Core |
Sahil Kukreja (Manager)
Parvesh Electricals
A-251, Main Chock, Masjid Park, Azadpur Mandi K Pass, Adarsh Nagar
New Delhi - 110033, Delhi, India