Our range of products include polycab 200mtr fr house wires, kei fr 300 mtr wire, 2.5 sq.mm house wire, polycab copper house wire, 1.5 sq. mm house wire and 1.0 mm house wire.
₹ 3522 / Roll Get Latest Price
| Wire Size | 0.75 sqmm |
| Insulation Type | FR |
| Voltage Rating | 1100 V |
| Conductor Material | Copper |
| Conductor Type | Multistrand |
| Packing Length | 50 m |
| Brand | Polycab |
| Color | Red |
₹ 7059 / Roll Get Latest Price
| Wire Size | 0.5 sqmm |
| Insulation Type | FR |
| Packing Length | 45 m |
| Conductor Material | Copper |
| Conductor Type | Multistrand |
| Voltage Rating | 1100 V |
| Series | Homecab FR |
₹ 3000 / Roll Get Latest Price
| Conductor Area | 1.5 sq mm |
| Insulation Type | FRLS |
| Conductor Material | Copper |
| Length | 100 m |
| Brand | Havells |
| Number of Cores | Single Core |
| Color | Red |
₹ 4200 / Roll Get Latest Price
| Wire Size | 0.75 sqmm |
| Insulation Type | FR |
| Voltage Rating | 1100 V |
| Conductor Material | Copper |
| Conductor Type | Multistrand |
| Packing Length | 50 m |
| Brand | Havells |
₹ 1830 / Roll Get Latest Price
| Conductor Area | 1.5 sq mm |
| Insulation Type | FR |
| Brand | Polycab |
| Conductor Material | Aluminium |
| Length | 90 m |
| Number of Cores | Single Core |
| Standard | IS 694 |
| Color | Red |
₹ 1265 / Roll Get Latest Price
| Conductor Area | 1.0 sq mm |
| Insulation Type | FR |
| Brand | Polycab |
| Conductor Material | Copper |
| Length | 100 m |
| Number of Cores | Single Core |
| Standard | IS 694 |
| Color | Red |
₹ 150 / Roll Get Latest Price
| Conductor Material | Copper |
| Size | 1.5 sq.mm |
| Number of Cores | 3 Core |
| Length | 100 m |
| Fire Retardant Properties | FR |
| Wire Type | House Wire |
₹ 1200 / Meter Get Latest Price
| Conductor Material | Copper |
| Size | 1.5 sq.mm |
| Number of Cores | 4 Core |
| Insulation Type | PVC |
| Armouring | Armoured |
| Brand | Havells |
| Voltage Grade | 1.1 kV |
Sahil Kukreja (Manager)
Parvesh Electricals
A-251, Main Chock, Masjid Park, Azadpur Mandi K Pass, Adarsh Nagar
New Delhi - 110033, Delhi, India