Our range of products include kei copper flexible cables, copper flexible cable, flexible core cable, polycab copper flexible cable, flexible core copper cables and multicore flexible copper cables.
₹ 535 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 4 Core |
| Conductor Area | 2.5 sq mm |
| Brand | KEI |
| Insulation Type | FR |
| Standard | CE |
| Conductor Material | Copper |
| Packaging Length | 90 m |
₹ 95 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 3 Core |
| Conductor Area | 1.5 sq mm |
| Brand | Polycab |
| Insulation Type | FR |
| Standard | IS 694 |
| Conductor Material | Copper |
| Packaging Length | 100 m |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Sheath Colour | Black |
₹ 54 / Meter Get Latest Price
| Number Of Cores | 4 core |
| Material | Copper |
| Size | 2.5 sq mm |
| Insulation Type | PVC |
| Shape | Round |
| Voltage Rating | 220 V |
| Brand | Polycab |
| Current Carrying Capacity | 4 A |
| Temperature Range | -40 - 80 degree c |
₹ 200 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 4 Core |
| Conductor Area | 2.5 sq mm |
| Brand | Polycab |
| Insulation Type | FRLS |
| Standard | IS 694 |
| Conductor Material | Copper |
| Packaging Length | 100 m |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Sheath Colour | Black |
₹ 142 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 3 Core |
| Conductor Area | 1.5 sq mm |
| Brand | Polycab |
| Insulation Type | FR |
| Standard | IS 694 |
| Conductor Material | Copper |
| Packaging Length | 100 m |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Sheath Colour | Black |
₹ 95 / Meter Get Latest Price
| Cable Type | Multicore |
| Conductor Size | 0.75 sqmm |
| Conductor Material | Copper |
| Insulation Material | PVC |
| Cable Length | 100 m |
| Rated Voltage | 1.1 kV |
| Core Colour | Black |
| Sheath Material | PVC |
| Application | Power |
₹ 65 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | Multi core |
| Shape | Round |
| Insulation Type | PVC |
| Voltage | 1100 V |
| Size | 1.5 sq mm |
| Cable Application | Power |
| Conductor Type | Stranded |
| Is It Armoured | Braided |
| Brand | Polycab |
| Core Type | Multi Core |
₹ 241 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | Multicore |
| Shape | Round |
| Insulation Type | PVC |
| Voltage | 220 V |
| Size | 1.5 sq mm |
| Cable Application | Power |
| Conductor Type | Stranded |
| Brand | Polycab |
| Conductor Material | Copper |
| Core Type | Multi Core |
₹ 232 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | Multicore |
| Conductor Area | 2.5 sq mm |
| Brand | Polycab |
| Insulation Type | FR |
| Standard | IS 694 |
| Conductor Material | Copper |
| Packaging Length | 100 m |
| Voltage Grade | 1100 V |
₹ 174 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 5 Core |
| Conductor Area | 4 sq mm |
| Brand | Polycab |
| Insulation Type | FRLS |
| Standard | IS 694 |
| Conductor Material | Copper |
| Packaging Length | 100 m |
| Voltage Grade | 1100 V |
₹ 100 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 5 Core |
| Conductor Area | 2.5 sq mm |
| Insulation Type | FR |
| Standard | IS 694 |
| Brand | KEI |
| Conductor Material | Copper |
| Packaging Length | 90 m |
₹ 432 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 0.75 sqmm |
| Core Count | 3 Core |
| Cable Length | 100 m |
| Voltage Grade | 300/500 V |
| Conductor Material | Copper |
| Insulation Material | PVC |
| Armour Type | Strip Armoured |
| Outer Sheath | HR PVC |
| Application | Control Panel |
| Brand | Polycab |
Sahil Kukreja (Manager)
Parvesh Electricals
A-251, Main Chock, Masjid Park, Azadpur Mandi K Pass, Adarsh Nagar
New Delhi - 110033, Delhi, India