Offering you a complete choice of products which include electrical aluminium alloy conductors, electric aluminium conductor, 320a aluminium alloy conductors, 360a aluminium alloy conductors and aluminium alloy conductors.
₹ 140 / Kg Get Latest Price
| Conductor Type | ACAR |
| Cross Section Area | 55 mm² |
| Stranding | 61 Strand |
| Standard | IS 398 Part 4 |
| Alloy Grade | 6201-T81 |
| Nominal Diameter | 19 mm |
| Application | Transmission Line |
| Surface Finish | Bare |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 125 / Kg Get Latest Price
| Conductor Type | AAAC |
| Size | 55 sq mm |
| Code Name | Squirrel |
| Standard | ASTM B231 |
| Insulation | Bare |
| Stranding (Al/St) | 30/7 |
| Application | Overhead Transmission |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Conductor Type | ACAR |
| Cross Section Area | 55 mm² |
| Stranding | 61 Strand |
| Standard | IEC 61089 |
| Alloy Grade | 6101-T81 |
| Nominal Diameter | 19 mm |
| Application | Transmission Line |
| Surface Finish | Bare |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 140 / Kg Get Latest Price
| Conductor Type | ACSR Alloy Core |
| Cross Section Area | 55 mm² |
| Stranding | 37 Strand |
| Standard | IS 398 Part 4 |
| Alloy Grade | 6201-T81 |
| Nominal Diameter | 19 mm |
| Application | Distribution Line |
| Surface Finish | Bare |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Conductor Type | AAAC |
| Cross Section Area | 55 mm² |
| Stranding | 37 Strand |
| Standard | IEC 61089 |
| Alloy Grade | 6201-T81 |
| Nominal Diameter | 19 mm |
| Application | Transmission Line |
| Surface Finish | Bare |
Minimum order quantity: 100 Kg
Sahil Kukreja (Manager)
Parvesh Electricals
A-251, Main Chock, Masjid Park, Azadpur Mandi K Pass, Adarsh Nagar
New Delhi - 110033, Delhi, India