Leading Retailer of 7 core 2.5 sq.mm copper armoured cable, polycab power cable, kei aluminium armoured cable, 16 sq mm 3 core copper armoured cable, pvc insulated power and control cables and polyacb 4 core 16 sq.mm copper armoured cable from New Delhi.
₹ 184 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 7 Core |
| Size (Cross-Sectional Area) | 6 sq.mm |
| Armour Type | Wire Armoured |
| Conductor Material | Copper |
| Voltage Grade | 1.1 kV |
| Insulation Material | XLPE |
| Sheath Type | PVC |
₹ 400 / Meter Get Latest Price
| Voltage Grade | 11 kV |
| Conductor Size | 2.5 sqmm |
| Core Count | 2 Core |
| Conductor Material | Copper |
| Armouring Type | Wire Armoured |
| Series | Polycab LT |
| Application | Industrial, Building, Underground |
| Insulation Material | XLPE |
| Sheath Material | PVC |
₹ 265 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 1.5 sqmm |
| Cable Length | 100 m |
| Voltage Grade | 3.3 kV |
| Conductor Material | Aluminium |
| Insulation Material | PVC |
| Armour Type | GI Steel Wire |
| Number Of Cores | 2 Core |
| Standard | IS 1554 |
| Cable Application | Power |
₹ 427 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 16 sqmm |
| Cable Length | 100 m |
| Voltage Grade | 660 V |
| Conductor Material | Copper |
| Insulation Material | PVC |
| Armour Type | GI Steel Wire |
| Cable Shape | Round |
| Outer Sheath | PVC |
| Core Colour | Black Numbered |
₹ 65 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 3 Core |
| Conductor Size | 2.5 sq mm |
| Conductor Material | Copper |
| Cable Type | Multicore Flexible |
| Armouring | Unarmoured |
| Fire Retardant Properties | FR (Flame Retardant) |
| Conductor Type | Flexible (Class 5) |
| Rated Voltage | 600V |
| Sheath Colour | Blue |
₹ 555 / Meter Get Latest Price
| Size (Cross-Sectional Area) | 4 sq.mm |
| Voltage Grade | 1.1 kV |
| Armour Type | Strip Armoured |
| Insulation Material | PVC |
| Conductor Material | Copper |
| Brand | Polycab |
| Number of Cores | 3.5 Core |
₹ 1098 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 3.5 Core |
| Size (Cross-Sectional Area) | 6 sq.mm |
| Armour Type | Wire Armoured |
| Conductor Material | Copper |
| Voltage Grade | 1.1 kV |
| Insulation Material | XLPE |
| Sheath Type | PVC |
₹ 165 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 2.5 sqmm |
| Cable Length | 100 m |
| Voltage Grade | 660 V |
| Conductor Material | Copper |
| Insulation Material | PVC |
| Armour Type | GI Steel Wire |
| Cable Shape | Round |
| Outer Sheath | PVC |
| Standard | IS 1554 |
Sahil Kukreja (Manager)
Parvesh Electricals
A-251, Main Chock, Masjid Park, Azadpur Mandi K Pass, Adarsh Nagar
New Delhi - 110033, Delhi, India