Our range of products include 2.5 sq.mm 2 core copper armoured cable, 5 core 2.5 sq.mm copper armoured cable, 1.5 sq mm copper armoured cable, copper control cables, polycab 1.1 kv copper control cables and flexible control cable.
₹ 68 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 2 Core |
| Size (Cross-Sectional Area) | 2.5 sq.mm |
| Armour Type | Wire Armoured |
| Conductor Material | Copper |
| Voltage Grade | 1.1 kV |
| Brand | Polycab |
| Sheath Type | PVC |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 140 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 2.5 sqmm |
| Cable Length | 100 m |
| Insulation Material | PVC |
| Armour Type | Aluminium Strip |
| Voltage Grade | 11 kV |
| Conductor Material | Copper |
| Cable Shape | Round |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 865 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 4 Core |
| Size (Cross-Sectional Area) | 1.5 sq.mm |
| Armour Type | Strip Armoured |
| Insulation Material | PVC |
| Conductor Material | Copper |
| Voltage Grade | 1.1 kV |
| Brand | Polycab |
| Sheath Type | PVC |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 265 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 3 Core |
| Cable Type | Multicore Flexible |
| Insulation Type | FR (Flame Retardant) |
| Armour Type | Armoured |
| Size (Cross-sectional Area) | 2.5 sq mm |
| Brand | Finolex |
| Conductor Material | Copper |
| Voltage Grade | 1100 V (1.1 kV) |
| Standard Compliance | IS:7098 |
| Coil Length | 90 m |
₹ 357 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 4 Core |
| Size (Cross-Sectional Area) | 50 sq.mm |
| Insulation Material | PVC |
| Conductor Material | Copper |
| Voltage Grade | 1.1 kV |
| Armour Type | Wire Armoured |
| Brand | Polycab |
| Sheath Type | PVC |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 118 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 1 sqmm |
| Core Count | 3 Core |
| Cable Length | 50 m |
| Voltage Grade | 450/750 V |
| Conductor Material | Copper |
| Insulation Material | XLPE |
| Armour Type | Strip Armoured |
| Outer Sheath | PVC |
| Application | Control Panel, Machine Tool |
₹ 92 / Meter Get Latest Price
| Size (Cross-Sectional Area) | 25 sq.mm |
| Armour Type | Wire Armoured |
| Insulation Material | PVC |
| Conductor Material | Copper |
| Voltage Grade | 1.1 kV |
| Brand | Polycab |
| Sheath Type | PVC |
| Number of Cores | 4 Core |
Minimum order quantity: 100 Meter
Sahil Kukreja (Manager)
Parvesh Electricals
A-251, Main Chock, Masjid Park, Azadpur Mandi K Pass, Adarsh Nagar
New Delhi - 110033, Delhi, India