Offering you a complete choice of products which include 16 core 2.5 sq.mm copper armoured cable, 12 core 2.5 sq.mm copper armoured cable, 14 core 2.5 sq.mm copper armoured cable, 37 core 2.5 sq.mm copper armoured cable, 19 core 2.5 sq.mm copper armoured cable and 24 core 2.5 sq.mm copper armoured cable.
₹ 400 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 16 sqmm |
| Cable Length | 90 m |
| Insulation Material | PVC |
| Armour Type | GI Steel Strip |
| Voltage Grade | 660 V |
| Conductor Material | Copper |
| Cable Shape | Round |
| Outer Sheath | PVC |
| Core Colour | Red Yellow Blue |
₹ 303 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 12 Core |
| Size (Cross-Sectional Area) | 2.5 sq.mm |
| Armour Type | Wire Armoured |
| Insulation Material | XLPE |
| Conductor Material | Copper |
| Voltage Grade | 1.1 kV |
₹ 350 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 14 Core |
| Size (Cross-Sectional Area) | 2.5 sq.mm |
| Armour Type | Wire Armoured |
| Conductor Material | Copper |
| Voltage Grade | 1.1 kV |
| Insulation Material | XLPE |
| Sheath Type | PVC |
₹ 930 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 37 Core |
| Size (Cross-Sectional Area) | 2.5 sq.mm |
| Armour Type | Wire Armoured |
| Conductor Material | Copper |
| Voltage Grade | 1.1 kV |
| Brand | Polycab |
| Insulation Material | XLPE |
| Sheath Type | PVC |
₹ 474 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 2.5 sqmm |
| Cable Length | 100 m |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Conductor Material | Copper |
| Armour Type | GI Steel Wire |
| Cable Shape | Round |
| Insulation Material | XLPE |
| Outer Sheath | PVC |
₹ 590 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 2.5 sqmm |
| Cable Length | 90 m |
| Voltage Grade | 660 V |
| Conductor Material | Copper |
| Insulation Material | XLPE |
| Armour Type | GI Steel Wire |
| Cable Shape | Round |
Sahil Kukreja (Manager)
Parvesh Electricals
A-251, Main Chock, Masjid Park, Azadpur Mandi K Pass, Adarsh Nagar
New Delhi - 110033, Delhi, India