Retailer of a wide range of products which include polycab 11kv cable, 3 core x 300 sq. mm 11kv ht cable, 11 kv 3 core x 185 ht xlpe cable and power and control cable.
₹ 849 / Roll Get Latest Price
| Wire Size | 0.75 sqmm |
| Insulation Type | FR |
| Voltage Rating | 11kv |
| Conductor Material | Copper |
| Conductor Type | Multistrand |
| Packing Length | 45 m |
| Brand | Polycab |
₹ 1347 / Meter Get Latest Price
| Cross-Sectional Area | 300 sq mm |
| Cable Type | Flat |
| Insulation Material | PVC |
| Coil Length | 100 m |
| Sheath Colour | Black |
| Number of Cores | 3 Core |
₹ 1000 / Meter Get Latest Price
| Voltage Grade | 11 kV |
| Conductor Size | 185 sqmm |
| Conductor Material | Aluminium |
| Core Count | 3 Core |
| Armouring Type | Wire Armoured |
| Screen Type | Copper Tape |
| Sheath Material | PVC |
₹ 60 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 2.5 sqmm |
| Core Count | 5 Core |
| Cable Length | 90 m |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Conductor Material | Copper |
| Insulation Material | PVC |
| Armour Type | Strip Armoured |
| Outer Sheath | PVC |
Sahil Kukreja (Manager)
Parvesh Electricals
A-251, Main Chock, Masjid Park, Azadpur Mandi K Pass, Adarsh Nagar
New Delhi - 110033, Delhi, India