Retailer of a wide range of products which include 3.5 core aluminium armoured cable, aluminium armoured cable, aluminium armoured insulated cable, rr kabel aluminium armoured cables, xlpe aluminium armoured cable and rallison aluminium armoured cables.
₹ 175 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 3.5 Core |
| Conductor Size | 35 sq. mm |
| Brand | Polycab |
| Armouring Type | Steel Round Wire |
| Insulation Material | PVC |
| Conductor Material | Aluminium |
| Voltage Rating | 1.1 kV |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 335 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 3.5 Core |
| Conductor Size | 35 sq. mm |
| Brand | Polycab |
| Armouring Type | Steel Flat Strip |
| Insulation Material | PVC |
| Conductor Material | Aluminium |
| Standard | IS 1554 |
| Voltage Rating | 1.1 kV |
₹ 163 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 4 Core |
| Conductor Size | 25 sq. mm |
| Armouring Type | Steel Round Wire |
| Insulation Material | PVC |
| Conductor Material | Aluminium |
| Standard | IS 7098 |
₹ 278 / Meter Get Latest Price
| Voltage Grade | 1.1 kV |
| Conductor Size | 1.5 sqmm |
| Core Count | 4 Core |
| Conductor Material | Aluminium |
| Armouring Type | Unarmoured |
| Cable Standard | IS 7098 |
| Insulation Material | PVC |
| Sheath Material | FR PVC |
₹ 129 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 4 Core |
| Conductor Size | 25 sq. mm |
| Armouring Type | Steel Round Wire |
| Insulation Material | XLPE |
| Conductor Material | Aluminium |
| Standard | IS 7098 |
₹ 125 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 4 Core |
| Conductor Size | 25 sq. mm |
| Brand | Rallison |
| Armouring Type | Steel Round Wire |
| Insulation Material | PVC |
| Conductor Material | Aluminium |
| Standard | IS 7098 |
| Voltage Rating | 1.1 kV |
₹ 135 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 4 Core |
| Conductor Size | 25 sq. mm |
| Armouring Type | Steel Round Wire |
| Insulation Material | PVC |
| Conductor Material | Aluminium |
| Standard | IS 7098 |
| Voltage Rating | 1.1 kV |
₹ 198 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 1.5 sqmm |
| Cable Length | 90 m |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Conductor Material | Aluminium |
| Armour Type | GI Steel Wire |
| Number Of Cores | 4 Core |
| Standard | IS 1554 |
| Cable Application | Power |
| Insulation Material | PVC |
₹ 75 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 1 Core |
| Conductor Size | 25 sq. mm |
| Armouring Type | Steel Round Wire |
| Insulation Material | PVC |
| Conductor Material | Aluminium |
| Standard | IS 7098 |
| Voltage Rating | 1.1 kV |
₹ 145 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 4 Core |
| Conductor Size | 50 sq. mm |
| Armouring Type | Steel Round Wire |
| Insulation Material | XLPE |
| Conductor Material | Aluminium |
| Voltage Rating | 3.3 kV |
| Brand | Havells |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 185 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 4 Core |
| Conductor Size | 35 sq mm |
| Brand | Havells |
| Conductor Material | Aluminium |
| Insulation Material | PVC |
| Armouring Type | Steel Strip (FY) |
| Sheath Type | FRLS |
| Voltage Grade | 1.1 kV |
| Conductor Type | Solid |
| Standard | IS 7098 |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 234 / Meter Get Latest Price
| Size (Cross-Sectional Area) | 25 sq.mm |
| Number of Cores | 4 Core |
| Brand | Havells |
| Armouring Type | Armoured |
| Insulation Material | PVC |
| Cable Type | Round Cable |
| Standard | IS:7098 (Part 1) |
| Length per Coil | 100 m |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 75 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 4 Core |
| Conductor Size | 50 sq. mm |
| Brand | Polycab |
| Armouring Type | Steel Round Wire |
| Conductor Material | Aluminium |
| Voltage Rating | 3.3 kV |
| Insulation Material | PVC |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 190 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 4 Core |
| Conductor Size | 35 sq. mm |
| Brand | Polycab |
| Armouring Type | Steel Flat Strip |
| Insulation Material | XLPE |
| Conductor Material | Aluminium |
| Standard | IS 1554 |
| Voltage Rating | 1.1 kV |
₹ 142 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 2.5 sqmm |
| Cable Length | 100 m |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Conductor Material | Aluminium |
| Insulation Material | PVC |
| Armour Type | GI Steel Strip |
| Number Of Cores | 2 Core |
| Outer Sheath | FR PVC |
| Standard | IS 1554 |
| Cable Application | Control |
₹ 135 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 2.5 sqmm |
| Number Of Cores | 1 Core |
| Rated Voltage | 450 / 750 V |
| Conductor Type | Solid |
| Armouring | Steel Strip |
| Application | Power Cable |
| Outer Sheath | HR PVC |
| Insulation Grade | PVC |
| Standard | IS 694 |
₹ 475 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 2.5 sqmm |
| Number Of Cores | 2 Core |
| Voltage Grade | 660 V |
| Conductor Material | Copper |
| Armour Type | GI Steel Strip |
| Outer Sheath | PVC |
| Cable Length | 100 m |
| Cable Shape | Round |
| Standard | IS 1554 |
| Cable Application | Control |
₹ 423 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 1.5 sqmm |
| Number Of Cores | 4 Core |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Conductor Material | Aluminium |
| Armour Type | GI Steel Wire |
| Outer Sheath | PVC |
| Cable Length | 90 m |
| Cable Shape | Round |
₹ 225 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 1.5 sqmm |
| Number Of Cores | 1 Core |
| Insulation Material | PVC |
| Rated Voltage | 300 / 500 V |
| Conductor Type | Solid |
| Cable Shape | Round |
| Armouring | Unarmoured |
₹ 125 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 4 sqmm |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Number Of Cores | 2 Core |
| Conductor Material | Aluminium |
| Insulation Material | PVC |
| Armour Type | GI Steel Wire |
| Outer Sheath | PVC |
| Cable Length | 100 m |
₹ 515 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 2.5 sqmm |
| Cable Length | 100 m |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Conductor Material | Copper |
| Insulation Material | PVC |
| Armour Type | GI Steel Wire |
| Number Of Cores | 4 Core |
| Cable Application | Control, Power |
₹ 495 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 2.5 sqmm |
| Number Of Cores | 3.5 Core |
| Voltage Grade | 3.3 kV |
| Conductor Material | Copper |
| Armour Type | GI Steel Strip |
| Outer Sheath | PVC |
| Cable Length | 100 m |
| Cable Shape | Round |
| Cable Application | Control, Power |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 316 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 3 Core |
| Conductor Material | Aluminium |
| Conductor Size | 2.5 sq.mm |
| Insulation Material | PVC |
| Armouring | Armoured |
| Fire Retardant Properties | FRLS |
| Voltage Grade | 11 kV |
| Cable Shape | Round |
| Brand | Havells |
Minimum order quantity: 100 Meter
Sahil Kukreja (Manager)
Parvesh Electricals
A-251, Main Chock, Masjid Park, Azadpur Mandi K Pass, Adarsh Nagar
New Delhi - 110033, Delhi, India